رأی مخفی؟

اصل ۶۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. شرایط انتخاب‏کنندگان و انتخاب‏شوندگان و کیفیت انتخابات را قانون معین خواهد کرد.

عکسهای زیر متعلق به ۳ برگه رأی مختلف از انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی است که جمعه گذشته، بیست و چهارم اسفند ماه برگزار شد. برگه‌ها طوری روی هم منطبق شده‌اند که سربرگهای هرکدام دقیقاً زیر دیگری باشد.

برگه‌های رأی انتخابات ۲۴ اسفند مجلس هشتم شورای اسلامی

برگه‌های رأی انتخابات ۲۴ اسفند مجلس هشتم شورای اسلامی

این برگه‌های رأی هرکدام ته‌برگی هم داشتند که شماره منحصر به فردی رویشان حک شده بود و متصدی مربوطه قبل از جداکردنشان مشخصات کامل شخص رأی دهنده را از روی شناسنامه و کارت ملی وارد ته برگ می‌کرد. همانطور که مشخص است بارکد برگه‌های مختلف به وضوح متفاوت هستند.

با توجه به اینکه با این شرایط رأی هر شخص هر زمان قابل تعقیب و تشخیص هست و با توجه به اینکه هیچ اراده‌ای نمی‌تواند به این صراحت٬ قصد زیرپا گذاشتن همچین اصلی از قانون اساسی را داشته باشد٬ سؤال اینجاست که اگر فلسفه وجودی این بارکدها به بهانه جلوگیری از ورود برگه‌های جعلی توجیه می‌شود چطور با آن اصل ذکر شده از قانون اساسی در تناقض قرار نمی‌گیرد؟

(اصلاً مگر کسی بارکدها را حتی به بهانه جعلی نبودن اسکن می‌کند؟)

4 thoughts on “رأی مخفی؟

 1. اون کد ملی رو کوچیک و کوتاه نبین… دست کم هم نگیرش… همون کد ملی 10 رقمی تا هفت جد و آبادت رو تو سیستم نشون میده… به کی رای دادی که اصلا مسئله ای نیست… توی همون تعرف های قبلی هم اطلاعاتت رو رو ته برگ می نوشتن و برگه هم شماره سریال داشت…
  =======
  وحید:
  بله حق با شماست.
  کاربرد کد ملی در تسهیل کارها هم همینه که با وارد کردن عدد منحصر به فرد هر شخص کلیه اطلاعاتش قابل دریافت باشه که البته چیز خوبیه
  در حوزه‌های رأی گیری هم با کامپیوترهای متصل به شبکه اصالت شناسنامه ارائه شده رو با مقایسه با اطلاعات ثبت شده در ثبت احوال تأیید می‌کردند.
  همونطور که گفتم انقدر قضیه بدیهی به نظر میاد که ممکن باشه در انتخابات قبلی هم همینطور عمل شده باشه ولی من هیچ‌طور نتونستم درکش کنم.

  به کی رای دادی که اصلا مسئله ای نیست

  ممکنه آدمهایی سفید رأی داده باشند و یا کلمات نامربوطی نوشته باشند٬ قانون پیش‌بینی کرده که نباید راهی برای شناسائی اونها وجود داشته باشه و یا بشه در رأی آدمهای معروف مثل مسؤلان٬ هنرپیشه‌ها… فضولی کرد.

 2. اتفاقا منهم به این مساله توجه کردم
  کافیه کد ملی هر کسی وارد کامپیوتر بشه بعد شماره بارکد برگ رای مشخص شده و سپس می تونند راحت در بیارند به کی رای داده
  اینجوری دیگه رای مخفی نیست اصلا

 3. از این ور هم به موضوع نگاه کن که من اگر رفتم گفتم رای من را عوض کردن باید با یک مکانیسمی رای من را درآورند و بهم نشون بدهند… منظور قانون اساسی این است که باید رای مردم مخفی نگه داشته باشد.. اما خوب حکومتهای ایدئولوژیک خیلی را حلال و حرام را عوض میکنند
  ============
  وحید:
  ممنون از توجهت به اون زاویه نگاه
  ولی شما از کجا باید بفهمید که رأیتون عوض شده که بعدش هم بخواهید اقدام به پیگیری کنید؟
  حتی در اون صورت هم نباید مکانسیمی وجود داشته باشه که بشه رأی شما رو پیگیری کرد.
  انگیزه وضع این اصل قانون اساسی دقیقاً به خاطر اینه که هیچ رأیی به هیچ بهانه‌ای و تحت هیچ شرایطی قابل پیگیری نباشه.
  نه اینکه امکانش باشه و بگن ما چون آدمهای خوبی هستیم ازش استفاده نمی‌کنیم و یا برای مصارف خوب این قابلیت رو پیش‌بینی کردیم.

 4. دوست عزیز من از زمانی که یادم میاد و در انتخابات شرکت کردم برگها دو تکیه بودن که مثل مثلث شناسنامه توی هر دو برگ یک سریال بوده برگ اول مشخصات ری دهنده و برگ دوم هم مال صندق بوده حالا هم هیچ فرقی با گذشته نکرده است بی خود خودت رو نگران نکن
  =======
  وحید:
  در مورد گذشته من حضور ذهن ندارم که حرفتون رو تأیید یا تکذیب بکنم ولی بخش آخر این مقاله نوآوری در این زمینه رو تأیید می‌کنه.
  البته نگرانی مال متخلفینه که تو برگه‌های رأیشون چیزی غیر از اسامی کاندیداها نوشتند ولی مسأله اینجاست که طبق قانون اساسی راهی برای نگرانی آنها هم نباید وجود داشته باشد.