همسایگان اینترنتی را بشناسید

همه محتویات اینترنتی قابل مشاهده، روی کامپیوترهایی همیشه روشن به اسم سرور قرار دارند.

گویا

شرکتهای ارائه دهنده خدمات سرور، وب‌سایتها و وبلاگهای مشتریانشان را با توجه به معیارهایی بین سرورهایشان توزیع می‌کنند. مثلا بالاترین با توجه به حجم بازدیدکننده نیاز به سروری اختصاصی دارد ولی سروری به همان قدرت برای میزبانی صدها وبلاگ و وب‌سایت معمولی هم زیاد است.

فلان وب‌سایت مذهبی با وب‌سایت فلان شبکه ماهپاره‌ای بدون اینکه خودشان بدانند روی یک هارد از سروری قرار دارند و این فقط به معنای آن است که هر دو از یک شرکت خدمات هاستینگ، بهره می‌گیرند یا روی سروری که وبلاگ رئیس‌جمهور را میزبانی می‌کند، آدرس دیگری هم هست که دسترسی به آن از داخل کشور ممنوع است! برای اینکه بدانید چه وب‌سایتهایی با یکدیگر همخانه هستند می‌توانید از این ابزار استفاده کنید.

کمانگیر

استفاده از این ابزار می‌تواند منجر به کشفهای جالبی شود. امثال «آرش کمانگیر» بخاطر حجم بازدیدکنندگان وبلاگشان مجبور به تهیه سرور اختصاصی هستند (یا مجازی ولی مسلما نه به قدرت سرور بالاترین یا یک خبرگزاری)، وقتی سرور اختصاصی تهیه کرده‌اند از دامینهای دیگر خودشان هم روی همان سرور پذیرایی می‌کنند. این نمونه‌ها مثالهای موجه و بی‌دردسری هستند، ولی شاید جالب باشد بدانید که عده‌ای از صاحبان وب‌سایتهای معروف و منتسب به مسؤلان از سرور اختصاصی که برای سایتشان فراهم شده برای میزبانی وبلاگ شخصی خودشان یا نزدیکانشان نیز استفاده می‌کنند (و یا مسؤل پشتیبانی و نگهداری سایت بدون اجازه این کار را می‌کند) چون از روی محتویات آدرسها هیچ ارتباطی بینشان متصور نیست.

در بعضی از موارد جالب‌تر هم می‌شود! وقتی مخالفان شدید فکری عقیدتی روحشان هم خبر ندارد که ادمین سایتشان یک دوست مشترک است که روی یک سرور ازشان پذیرایی می‌کند! (از کیهان شروع کنید و با آدرسهای اینترنتی دیگر ادامه دهید تا دریابید که فلان وب‌سایت بالای هجده سال متعلق به چه کسی است!)

19 thoughts on “همسایگان اینترنتی را بشناسید

 1. وبلاگ شما در بین 100 وبلاگ برتر نظر سنجی پرشین بلاگ قرار دارد از شما دعوت میکنیم در مراسمی که به همین مناسبت برای تقدیر از وبلاگ نویسان برتر ترتیب داده شده است شرکت فرمائید . برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از روز یکشنبه یازدهم خرداد بین ساعات 16 تا 20 با تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید .
  تاریخ برگزاری 23 خرداد ماه
  محل برگزاری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
  ساعت : 16 الی 19
  09354224229
  09359459999

 2. ممنون از مطلب جالب و اموزنده شما در سایت مهندس به این موضوع لینک داده شد و کد زیر را میتونید در کنار مطلب بالا بگذارید تا بازدیدکنندگان این مطلب بدانند که در سایت مهندس چه امتیازی دارید.
  submit_url = ‘http://vahid-online.net/1387/03/11/web-sites-on-web-server/’;

 3. میبینم زیادی محتاط شدی .یه کم دوروبرتو نگاه کن و ازشون بنویس.ازت بیشتر از اینا انتظار میرفت.
  وحید:
  دست رو دلم نذار که مسدوده :(
  ترجیح می‌دم با ابرو اشاره کنم و دیده بشه تا اینکه فریاد بزنم ولی شنیده نشه
  دات کامم همین حکم رو پیدا کرده بود و فقط خواننده‌های ثابت می‌خوندنش و کسی از جستجو برای این صحبتها از صافی عبور نمی‌کرد که البته برای لونا شاد می‌کرد ;)

 4. آقا داشتیم می چتیدیم. من دی سی شدم. آی دی شما هم گم شد! نمی دونم کجای لیستمه. من آنلاین هستم. یه پیام بده خواستی.

 5. پسرم کجایی خبری ازت نیست خیلی وقته آپدیت نکردی.نگران شدیم از اینجا اسباب کشی کرده باشی.