سیاست در ورزش، سکوی پرتاب یا لبه پرتگاه

اینکه از قبل راجع به یک لحظه خاص که قراره تعداد زیادی دوریبن روت زوم کنند و آدمهای زیادی از طریق اونها بهت توجه کنند، فکر کرده باشی و برنامه‌ای داشته باشی چیز خوبی بنظر میاد.

حسین رضازاده قهرمان مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان، قطر ۲۰۰۵

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان، قطر ۲۰۰۵ (منبع)

این لحظه خاص و واکنشی که نشون داده می‌شه برای یک دانش‌آموز بسیار خوب می‌تونه اولین مصاحبه بعد از کسب رتبه بالای کنکور یا لحظه ورود به کشور پس از کسب مقامی در المپیاد و تشکر از پدر زحمتکش و مادر فداکار باشه، برای یک فوتبالیست، لحظه پس از به ثمر رسوندن گل، بالازدن لباس و نشون دادن عکس عزیزی از دست رفته و برای یک قهرمان ورزشی رفتن روی سکوی قهرمانی و عرض ارادت به مرادی باشه.

المپیک برلین ۱۹۳۶

المپیک برلین ۱۹۳۶ (منبع)

المپیک ۲۰۰۸ چین نزدیک‌ه (تقریبا دو هفته دیگه)، اینکه چقدر از این سکوهای قهرمانی برای پرتاب شدن به دل مردم استفاده خواهد شد یا پستهای سیاسی، آیا عرض ارادتها از دل میاد و بر دل می‌شینه، ابراز احساسات‌ طبیعیه یا تصنعی (در واقع قلبی هست یا قبلی)، شاید در میزان محبوبیت ورزشکاران مؤثر باشه ولی برای مردمی که از ورزش مدال المپیکش را می‌خواهند و برای دوربینهای زیادی که منتظر شکار این واکنشها و انتقالشون به ما هستند زیاد فرقی نمی‌کنه:

تامی اسمیت و جان کارلوس ( مدال آوران طلایی و برنزی تیم 200 متر دو و میدانی آمریکا ) در المپیک 1968 مکزیکو

المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو (توضیح عکس)

10 thoughts on “سیاست در ورزش، سکوی پرتاب یا لبه پرتگاه

 1. عکس آخر خیلی جالب بود. نمیدونم ما کی به این بزرگواری میرسیم که اجازه بدیم اینطور علنی نقد بشیم بدون تهمت و تهدید. میگم ما چون قویا عقیده دارم که دولت ما نسخه بزرگنمایی شده ای از حقیقت تک تک ماست.

 2. فعلا که گویا یکی از این ابزارهای حضرات برای تبلیغات سیاسیشون، برای همیشه از سکوی پرتاب خداحافظی کرد که باعث خوشحالی بنده حقیر شد.
  باشد که بقیه چنین ابزارهایی همین رویه را دنبال کنند.
  (در ارتباط با کناره گیری حسین رضازاده از ورزش)

 3. رضازاده واقعا یک اسطوره تو ورزش هست.کسی که روزی 40 تا 50تن وزنه جابجا میکنه دست مریزاد داره.هرجا هست همیشه موفق باشه.

 4. درخواست از نمایندگان مجلس برای کاهش مدت خدمت سربازی به یک سال
  سلام

  حتما اطلاع دارید که یک فوریت طرح اصلاح قانون نظام وظیفه عمومی تصویب شده و تا یکی دو ماه دیگه به صحن علنی مجلس می رسه. بنابراین بهترین فضا برای اصلاح به وجود آمده است. یک نامه اعتراض آمیز که البته به صورت مستدل و منصفانه نگاشته شده در سایت پتیشن آن لاین قرار دارد که هدف آن کاهش مدت خدمت سربازی به یک سال و چند اصلاح دیگر است. در پایان نامه نیز از نمایندگان درخواست شده که زمینه را برای ایجاد ارتش حرفه ای و حذف سربازی اجباری فراهم کنند. متاسفانه چون سایت امکانات فارسی نداره یک مقدار از لحاظ فونت و ظاهر بدریخت در آمده اما از همه دوستان خواهش می کنیم که این نامه را امضاء کنند. لازم به ذکر است که این اقدام به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست و صرفا از سوی عده ای از جوانان مدیریت می شود و هیچ هدفی فراتر از اصلاح قانون سربازی ندارد.

  از همه جوانانی که سربازی رفته اند و رنج طولانی بودن مدت خدمت را چشیده اند خواهش می کنیم که این نامه را امضاء کنند.

  همچنین از همه خواهران محترم و کسانی که معافیت گرفته اند نیز درخواست داریم این نامه را امضاء کنند.

  ان شاء الله همه دوستان این نامه را لینک بدهند و البته اگر مرحمت کنند و به آن پستی اختصاص دهند بیشتر ممنون خواهیم بود.

  http://www.petitiononline.com/sarbaz/
  یا وبلاگ تخصصی سربازی
  http://sarbazyy.blogfa.com/

  به امید روزی که هیچ جوان ایرانی به اجبار به سربازی نرود و سربازی تنها در برابر حقوق مکفی و عادلانه و تنها به صورت داوطلبانه باشد. ان شا الله

  اگر نتوانستید فونت را بخوانید بر روی صفحه کلیک راست کنید و سپس گزینه encoding را انتخاب و سپس Arabic Windows را انتخاب کنید
  همچنین می تونید در این مورد با نماینده شهر خودتون هم تماس بگیرید

 5. هی فلانی زندگی شاید همین بباشد! تا این برنامه ها هست وضع ما هم همینه وحید خان. اینم از قهرمان دوپینگیتون. واسه ایرانیا متاسفم