جهش مذهبی در پرداخت زکات

Islamic_wall paper

گوینده خبر ۲۰ ثانیه‌ای انتهای این متن به نقل از دبیر ستاد احیای زکات می‌فرمایند:

پرداخت زکات در کشور با وجود خشکسالی ۶۵٪ افزایش یافت. پارسال با تولید ۱۵ میلیون تن گندم بیش از ۶ میلیارد تومان زکات جمع آوری شد و امسال با وجود کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم به علت خشکسالی میزان پرداخت زکات به ۱۹ میلیارد تومان رسید.

خلاصه یعنی اینکه:
پارسال ۱۵ میلیون تن گندم تولید کردیم، ۶ میلیارد تومان زکاتش را دادیم. امسال ۷/۵ میلیون تن گندم تولید کردیم ۱۹ میلیارد تومان زکات دادیم.

wheat

بار اول به اینکه جهش ۲۰۰ درصدی از ۶ میلیارد  تا ۱۹ میلیارد رو چگونه افزایش ۶۵ درصدی نقل کردند توجه نکردم گفتم اشتباه تایپی یا لپی بوده ولی وقتی خبر در ساعت دیگری دوباره پخش شد (فایل دوم انتهای متن)  ۶ میلیارد رو به ۷ میلیارد اصلاح کردند. این بعنی متن خبر و هم گوینده آن عوض شدند ولی بقیه اعداد همچنان همان بودند. تجریه نشان داده که ارقام در آمارهای اخبار ایران اعتباری ندارند، ولی مسئله اصل خبر است که حاکی از افزایش پرداخت زکات در عین کاهش تولید است.

در جامعه‌ای که مذهب درصد بسیار بالائی از مردمش فقط در آمارگیریها نمود دارد (دقت کنید که پوشش ظاهری مردم بیشتر ارثی است و ریشه‌های فرهنگی خانوادگی دارد تا اعتقاد شخصی) و اصولا در قسمت عملی مذهب (مثل نماز و روزه) اکثرا مسلمانانی با ایمان ضعیف محسوب می‌شوند چطور این افزایش توجیه شدنی است؟ مردمی که به هزار ترفند از پرداخت مالیاتی که قانون برای گرفتنش عامل قانونی و ضابط اجرائی دارد فرار می‌کنند چطور با کاهش ۵۰ درصدی تولید (و قطعا کاهش بیش از ۵۰ درصدی درآمد) زکات بیشتری پرداختند آن هم این همه؟

allah باتوجه به اینکه زکات در مورد چیزهایی وضع شده که انسان آنها را با کمک طبیعت، آن هم بطور سهل و ساده بدست می‌آورد و سایر اقلام از زکات معاف هستند (حتی برنج) شاید دلایل تعجب ذکر شده در بالا شامل حال گندمکاران کشورمان نشود ولی این سؤال همچنان پابرجاست که چرا متناسب با میزان تولید پرداخت نکردند چرا ناگهان این همه بیشتر؟ باید پرسید که در سال ۲۰۰۸ میلادی چه اتفاقی برای گندمکاران ایرانی افتاده که ناگهان این همه درصد مذهب خونشان را بالا برده؟ آیا خشکسالی ذکر شده عامل ترغیبشان به الله بوده؟

خبرها را بشنوید:

4 thoughts on “جهش مذهبی در پرداخت زکات

 1. سلام اوس وحید
  فکر کنم علت این جهش در امر پرداخت زکات قیمت گندم باشد.
  بدین صورت که شاید میزان گندم مشمول این امر بع علت خشکسالی از لحاظ وزنی کاهش یافته است اما قیمت گندم نیز افزایش پیدا کرده است و این افزایش قیمت سبب جهش موصوف در میزان زکات به ریال شده است!

 2. وااااای تو داری براندازی نرم میکنی :-|
  درباره زکات یکی از ارکان اصلی اسلام و مسلمین پرسیدی ؟ !!!
  وقتی حاکم شرع میگه زکات بده فقط برو بده نپرس چرا بدم. حاکم شرع اختیار جان و مال و ناموس تو رو داره. همه اینها در دست تو عاریتی بیش نیست همش مال حاکم شرع است. :-)

  وااای برم توبه کنم . این متن پر از براندازی نرم و انتقاد به حاکم شرع رو خوندم . :-(