شفافیت مواضع و فعالیت آنلاین

آدمی رو چه خوبتر از آنچه هست تصور کنند چه بدتر، باید بسیار نگران بشه. زیاد شدن ایمیلها و نظراتی از این دست که برخلاف این مورد اکثرا توهین مطلق بودند و غیرقابل انتشار رفع سوءتفاهم رو واجب می‌کنه:

واقعا موندم چی بگم. آدمی به حد ترسویی و بزدلی تو ندیده بودم تو عمرم.
هرکی تو رو از قبل میشناخته میدونه من چی میگم. نه به اون مطالب و لینک هایی که برضد دولت و رِژیم به اشتراک میذاشتی که نهایتا هم به همین خاطر فیلتر شدی و نه حالا که اومدی و از سایت رهبری به عنوان زیباترین و کاراترین سایت فارسی یاد میکنی. تا دیدی اکانت فرندفیدت رو فیلتر کردند ترسیدی که یه وقت نکنه دنبالت بیافتند و پیدات کنند.
ای خدا چقدر زود آدمها رنگ عوض میکنند!!!

وحید آنلاین

اگر از روی فعالیت آنلاین من اینطور استنباط شده که ضد یک رژیمم شرم بر من باد. چون برخلاف تصور شمائی که معتقدی من رو از قبل می‌شناسی (و من فکر می‌کنم در مورد شناسائی من قبلا از آن طرف بام افتاده بودین و این بار از این طرفش) باید عرض کنم که اتفاقا من نه تنها این دولت و به قول شما رژیمش رو مردمی می‌دونم بلکه معتقدم همین الآن اگر رفراندومی برگزار بشه باز این «جمهوری اسلامی» است که به عنوان برترین ساختار اداره جامعه از این مردم رأی خواهد گرفت و من ضد مردمم نیستم.

چرای این قضیه رو ولی «انحصار رسانه» می‌دونم که دغدغه منه. اگر از حجم فعالیتهایی که من در اینترنت می‌کنم اینطور برمیاد که ضد به اصطلاح یک رژیمم بخاطر حجم زیاد دروغهائیه که رسانه در اختیارش به خورد مردم میده و اگر روزی بخاطر فشار بیشتر از این مجبور به جلای وطن بشم احتمالا جزء اون دسته از آدمهایی خواهم بود که بهشون می‌گن: «ایرانیهائی که تا از وطن خارج شدن مدافع جمهوری اسلامی شدن» چون زیر دروغها و تبلیغات رسانه‌ای جامعه‌ای دیگر علیه کشورم قرار می‌گیرم که ناخودآگاه موجب واکنش من در برابر اون رسانه‌ها خواهد شد.

تهدید

اگر تحلیل، تفسیر یا خبری رو از نگاه متفاوتی جز چیزی که زیر رگبارش هستیم به اشتراک می‌گذارم برای این نیست که موافق با اون موضع هستم. خیلی از مفاهیم دشمن بینی دنیا در ذهن خود من هم به عنوان کسی که در ایران (و زیر این تبلیغات رسانه‌ای بزرگ شده) نهادینه شده و با اینکار تمرین بینائی و شنوائی از همه زوایا می‌کنم اگرنه سعی کردم عین یک ربات بدون دخالت نظر شخصی و گرفتن موضع این کار رو بکنم. اگر اشکالی بر ساختاری وارد بدونم دشمنی شخصی با کسی ندارم که خوبیهاش رو نبینم بدیهاش رو تو بوق کنم. شاید همین آدمها رو با ساختار انتخابی نظارتی دیگری برای جامعه مفید هم بدونم. اگر گفتم اون سایت زیبا طراحی شده (و البته نگفتم زیباترین) برای اینه که واقعا معتقدم بسیار زیبا طراحی شده و اگر گفتم کارآ طراحی شده از منظر فنی و دسترسی به گزینه‌ها بوده. اگرنه فرقمون چیه با سیما و صدائی که مثلا تا پای یکی در آمریکا می‌شکنه شأن همه بخشهای خبری کشور رو در حد یک برنامه جلف پائین میاره و میگه یکبار دیگر هم در آمریکا پای یکنفر اوف شد و بعد هم نیتجه می‌گیره که ناامنی و وحشیگری در آمریکا بیداد می‌کنه.

اگر ریختن قبح رو براندازی نرم ندونیم باید بگم اون پست نه تنها خوشایند کسانی نبود که شما فکر می‌کنید (و گم هم نیستم که پیداکردنم براشون کار سختی باشه) اتفاقا همه هشدارها و تهدیدها به دلایلی مخالف شما می‌خواستند مثال رو با عکس دیگه‌ای بزنم چون حتی آوردن اسمش هم بدون مداحی قبل و بعد تابو شده. اگر شما متوجه نشدی باید بگم من برای نوشتن دو خط از اون متن ‌آی‌تی نویسی کردم و به بهانه معرفی یک نرم‌افزار از اون عکس استفاده کردم و حرفم رو زدم چون پست آی‌تی ده‌ها برابر هم بیشتر بازدید کننده داره.

از همه رسانه‌ها بشنوید

بدیهیه که با خیلی از تصاویر، کاریکاتورها و محتوای به اشتراک گذاشته‌ام موافق عقیدتی نیستم. اصلا خیلی‌هاشون از منابعی مخالف هم با محتوائی درتضاد همدیگر هستند که نمیشه شخص واحدی با همشون هم عقیده باشه ولی می‌شنوم هر صدائی رو چون رسوندن صدائی که در حالت عادی به سختی به گوش می‌رسه رو مفید و لازم می‌دونم. حالا ممکنه در جوامع حقیقی مختلف (مثل ایران و آمریکا) و یا جوامع مجازی مختلف (مثل بالاترین و فرندفید) این صدای خفه شده متعلق به تفکرات مختلف و متضادی باشند ولی یقینا به معنای موافق یا مخالف بودن من نباید تلقی بشه که یک بار زنازاده بیت‌العدل خونده بشم و بار دیگر جیره خوار رژیم.

دیدگاه بسته شده است