اعدام اینترنتی ، تروریسم دولتی

 یک ماه بعد: گزارشی برای ثبت در تاریخ آنلاین ایران

سانسور

باور می‌کنید که لغت “vahid” را مثل لغتهای کاف دار و +۱۸ دیگر به سیستم تشخیص هوشمند داده باشند تا هرجا در هر نوار آدرسی که ظاهر شد خودبه خود دسترسی را مسدود سازد؟ من هم باور نمی‌کنم. مگر  همه وحید های عالم چه گناهی کردند؟

از این دلخور بودم که اگر چیزی جائی گفته باشم بعد از رینگ اول لااقل ننگ خودسانسوری را در وبلاگم پذیرفته بودم و عملا ماهی دو بار هم در آن نمی‌نوشتم. ولی تصور کنید که دسترسی به YouTube در آستانه انتخابات دهم ریاست جمهوری و در پی سیاستهای آزادی بخشی معمول میسر شده ولی کسی اجازه دیدن صفحه من در آن را ندارد. صفحه‌ای که با توجه به سرعت اینترنت در ایران شامل هیچ محتوائی نیست! یا این سایت Wakoopa که فقط نرم‌افزارهای استفاده شده کاربران را لیست می‌کند (نرم افزار، نه نرم انداز!) و طبیعی است با هیچ معیاری هیچ وقت مورد عنایت قرار نخواهد گرفت. ولی دسترسی کاربران فقط به صفحه من در آنجا هم مسدود است. به همین منوال صفحات من در Twitter و Netvibes و Last FM و Plurk و Stumble Upon و…

اکانتهای وب ۲ من

یعنی برداشتند از روی حسابم در فرندفید (که با مسدودسازی پیاپی به نام کاربری سوم رسیده [آپدیت: بعدها وقتی به نهم رسید کل فرندفید فیلتر شد]) یکی یکی روی وبلاگها و سرویسهای اینترنتی که عضو هستم کلیک کردند و آدرس تک تک آنها را به گیوتین سپردند بدون توجه به محتوای داخلشان! به عبارت دیگر شخص را هدف گرفته‌اند نه آدرس و محتوای به خصوصی را. قرنطینه کردن و بستن همه راه‌های ارتباط مجازی یک نفر در عصر ارتباطات و جلوگیری از فشردن دکمه‌های Subscribe و Follow توسط بقیه یعنی ترور تحت وب Web Terrorism

وحید آنلاین

شنیده بودیم که دولت نهم به اسم جوانگرائی پستهای مدیریتی را به مداحانی سپرده که سوءمدیریت و سرباز کردن عقده‌هایشان با رسیدن به قدرت، کشور را فلج کرده ولی شأن تشکیلات معظم وزارت ارشاد و کمیته و کمیسیون تشخیص مصادیق فسق و فجورش آنقدر پایین آمده که سربه سر یک کاربر اینترنت بگذارد؟ دسته جمعی نشستند پای مانیتور تخمه می‌شکنند تا بینند فلان کسک کجا عضو می‌شود که بروند دسترسی به صفحه‌اش را ببندند؟ کجایند مدعیان آزادی بیان دولت امام زمان؟

14 thoughts on “اعدام اینترنتی ، تروریسم دولتی

 1. چقدر ناراحت شدم این خبر رو خوندم. واقعا این‌طوری شده؟ یعنی حتی به اسم حساس شده؟
  فکر می‌کنی چرا این‌طور شده؟

  پاسخ:
  نه بامداد جان
  سیستم حساس نشده، لج‌بازی شخصیه.
  فقط آدرسهای من حذف می‌شن نه همه وحیدها.
  چراش که اظهر من الشمسه. چرا تلاش کردند فردوسی‌پور رو حذف کنند؟ محبوبیت مانعشون شد.
  ما که از این چیزا نداریم باید چند تا پست مرگ بر اسرائیل بنویسیم که آزادی رو بخریم.

 2. ایشالله که همیشه برقرار باشی … آدم مهمی هستی لابد که وقت و انرژی این همه آدم درگیر تو شده. کارشون رو زیاد کن پسر !

 3. تازه داری میشی مثل علی دایی که توی بازی ها دو نفر مدافع مستقیمش میشدن که با سر هد نزنه.
  میگم خدا خیرت بده یه چند تا سایت آدرس میدم برو چند تا کامنت بزار توشون شاید فرجی شد و فیلتر کردنشون.

 4. دیگه بری تو لیست سیاه «فیلتر» نمی تونی ازش در بیایی. نوشتن پست راجع در محکومیت اسرائیل و تعریف از حسن نصرالله و امثالهم هم کمکی نمی کنه. اگه قرار بود اینها موثر باشه الان اون بی نوا ح.د. مشغول آب خنک خوردن نبود.

 5. شما به خودت نگیر. وحید اسم برنامه‌نویسی هست که پلاگینی به اسم vplug برای کارتهای dvb نوشته که کانالهای ماهواره‌ای کددار رو باز میکنه. ملت برای پیداکردن ورژنهای جدید vplug اسم اونو سرچ میکنند.

  پاسخ:
  :)
  آخه برادر من، اصلا وحید نه و «پهلوی». مگه ممکنه با اسم خاص کسی این کار رو بکنند؟
  مگه شما «وحید» رو در گوگل سرچ می‌کنی مسدوده؟ دارم می‌گم حساسیت نیست.
  تک تک روی سرویسها کلیک کردند و بستند. اگر هوشمند بود که آدرس قبلیم vahidonline بود و غیر قابل تشخیص! این آدرس جدید که vahid-online هست باید مسدود می‌شد بخاطر وحید.

 6. واقعا جای تاسف داره. نظارت شدید و سفت و سختی روی وبلاگها دارن. مطمئن باش اگه از الان 100 تا پست نمادین هم بنویسی، باز هم فعالیتت رو در مثلا فرندفید زیر نظر دارند و ملاکشون اون پست های نمادین نیست. بعدش خودم به این رسیدم که نگارش مطلب خیلی مهم ه. یعنی یه جورای خودسانسوری دیگه! به عنوان نمونه از چه کلماتی استفاده کنی، چطور مفهوم جملاتت رو برسونی. اصلا هم مشخص نیست فردا من رو هم مسدود کنند یا نه!
  نکته ی دیگه اینکه برای فیلت رینگ فقط پای وزارت ارشاد وسط نیست.
  بهرحال امیدوارم که برات دیگه مشکلی پیش نیاد.

  پاسخ:
  محبت داری رضا جان، ولی من شاید اصلا بخوام در فرندفید فعالیت مسلحانه بکنم. چه دخلی داره به این آدرسم و محتوای داخلش؟

 7. نه، Vahid در سیستم سپنتا فی لتر نیست. سایتت هم فی لتر نیست.

  پاسخ:
  دکتر جان، اگر منظور لغت Vahid باشه بله هیچ جا فی لتر نیست. چون فقط صفحات من بسته است.
  در مورد سایت هم آدرسم رو به همین خاظر عوض کردم که الآن قابل دیدن شدم.

 8. در جواب شما vahidonline و vahid-online برای روبات مخابرات فرقی نمیکنه.نشنیدی سوپرمارکت یا پابرهنه رو فیلتر کردند. متاسفانه برنامه نویسش مهارت کافی نداره.

 9. اولش از خنده مردم بعدشم ترسیدم! آقا یه دفه نریزن رو سر و کلت سرتو زیر آب کنن!؟ از اینا همه کاری بر می یادا !

 10. متاسفانه فی لترینک همیشه سیر صعودی داشته و دامنه اش وسیع تر شده.احتمال از فیل تر در اومدن خیلی کمه، از این جهت هم درد ناکه!

 11. بیخیال وحید
  ما که هر روز می بینیمت ، کسی هم نمی تونه جلومون رو بگیره .
  یه وقتی می آد ، فردوسی پور می گه : من از وحید یادگرفتم کارم رو ادامه بدم . :دی