جلوی قاضی و ملق بازی ؟

دو روز پیش در همه سایتهای خبری به مطلبی مشابه با عنوانی مشابه برخوردم:

«ده کشور بدتر جهان برای وبلاگ‌نویسی»

بار اول که این خبر را دیدم بسیار تعجب کردم که با قبول چه خطری این مطلب را کار کردند چون اگر این گزارش را وزارت ارشاد آقای صفارهرندی هم تهیه می‌کرد نمی‌توانست از ذکر نام کشور عزیزمان بگذرد چه برسد به CPJ کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران!

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران

ولی در کمال تعجب اسمی از ایران در میان کشورها نبود. سایتهای خبری بعدی هم به همین ترتیب چون ترجمه تیتر و متن کپی شده از ایسنا بود. خوب که دقت کردم دیدم که برخلاف تیتر تنها از  ۹ کشور در متن خبر نام برده شده! (هایلایتها را بشمارید)

کلمات کلیدی تیتر و مطلب را در گوگل جستجو کردم و به اصل گزارش رسیدم. فکر می‌کنید کشور غائب در رتبه چندم این لیست قرار دارد؟ خودتان ببینید.

ایران، دومین کشور پرخطر جهان برای وبلاگنویسی

جای شکرش باقی است که CPJ آنقدر برای خبرگزاریهای رسمی ایران معتبر هست که نتوانند از نقل گزارشش بگذرند!:

وبلاگ‌نویسان پیشگامان تحول اطلاعاتی بوده و شمار آنها به سرعت در حال افزایش است اما دولت‌ها به سرعت فرا می‌گیرند چگونه با استفاده از سانسور و فبلتر اینترنت،‌ محدودیت دسترسی آنلاین و کاوش اطلاعات شخصی، فن‌آوری را علیه وبلاگ‌نویسان به کارگیرند و هنگامی که تمامی اینها با شکست مواجه شدند مقامات دولتی به سادگی چند وبلاگ نویس را برای ارعاب باقی جامعه آنلاین به در پیش گرفتن سکوت یا خودسانسوری، به زندان می‌اندازند.

اینها اعترافند؟

6 thoughts on “جلوی قاضی و ملق بازی ؟

 1. چیزی که من درک نمی کنم این است که مگر اینها مجبورند چنین گزارشهایی را ترجمه و منتشر کنند؟ یکی نیست بگوید خوب بروید راجع به تاثیرات مثبت مذهب روی شفای بیماران مطلب ترجمه کنید. یک بار دیگر هم مطلبی ترجمه کرده بودند در مورد ۱۰ دیکتاتور اول جهان که عین همین مورد٬ لیست ۹ تا بود و آقای […] از لیست حذف شده بود و البته آنجا هم رتبه‌ی خوبی(!) نصیب ایشان شده بود.

  پاسخ:
  پوزش بابت ویرایش و سه نقطه

 2. بازتاب: براي ايران

 3. نمی دونم این خبرگزاری ها با وجود افرادی مثل شما و کمانگیر که اینقدر گاف اونها رو رو می کنید ، باز هم اقدام به نوشتن یک همچین خبرهای ناقصی می کنند!!!

  در کل دستت درد نکنه.خیلی جذاب بود

 4. یه سوال ده کشور بد تر یا برتر کدوم منطور شماست

  پاسخ:
  بدتر البته این ترجمه از ایسناست ولی منظور خطرناکترین کشورهای جهان برای وبلاگنویسی بوده