نامه وارده: عنوان جعلی زهرا رهنورد از کمبریج

در انتهای مطلبی که در مورد زهرا رهنورد نوشته بودم خواستم که اگر کسی نکته‌ی منفی قابل ذکری از زندگی وی می‌داند لطفا برای درج آن را با من درمیان بگذارد تا شائبه تبلیغ پیش نیاید. دوستانی به مواردی اشاره کردند که مربوط به سالها پیش از انقلاب ۵۷ ایران می‌شد و نظرم را در پی نوشتی انتهای همان مطلب نوشتم.

نکته جالب: رهنورد این روزها دومین پیشنهاد جستجوی زهرا در گوگل است ولی نام کاملش را بنویسید و پیشنهادی جالبتر ببینید:

پیشنهاد جستجوی گوگل با واژه زهرا رهنورد

هرجا سخن از کمبریج است نام جعل می‌درخشد؟

دوست دیگری پیرو آن مطلب محبت کرد و نامه‌ای فرستاد که آن را با حذف مشخصات عینا نقل می‌کنم:

پرسیده بودی که آیا زهرا رهنورد نقطه‌ی تاریکی هم داره یا نه. توی پرونده‌ی ایشون (به عنوان یه دانشگاهی) یکی از تاریکترین نقطه‌های ممکن ثبت شده. لابد داستان مرکز بیوگرافی کمبریج رو شنیدی. جایی که (حدود) ۲۰۰ دلار می‌دی و برات عناوین دهن‌پرکنی از قبیل مرد علمی سال درست می‌کنن و از بودنشون در شهر کمبریج اعتبار کسب می‌کنن. این موسسه رو وزارت علوم در زمان توفیقی غیرقانونی اعلام کرد ولی جالبه که وزیر فعلی علوم هم این ۲۰۰ دلار رو داده و اگه یادت بیاد در جلسه‌ی رای اعتماد مخالفین کلی روی این موضوع مانور کردن. شاید این لینک برات جذاب باشه در مورد این داستان:

http://starparty.blogspot.com/2007/07/blog-post.html

متاسفانه خانم رهنورد هم این پول رو دادن و اسمشون اونجا ثبت شده و البته در کمال افتخار این موضوع رو توی رزومه‌اش ثبت کرده:
[وحید: منظورشان این قسمت از انتهای این صفحه و همه‌جاهائی است که این جملات را کپی کرده‌اند: «و همچنین از طرف مرکز بیوگرافی دانشگاه کمبریج در لیست دو هزار استاد برجسته جهانی قرار گرفتند.»]
فکر کنم قبول داشته باشی که تقلب و جعل عنوان علمی بدترین کاریه که یه دانشگاهی می‌تونه بکنه. کاری به بدی کارایی که کردان، ‌زاهدی و ابتکار کردن.
البته باید بگم که سابقه‌ی کارش در دانشگاه الزهرا فوق‌العاده‌ست و دوستان و همکاران سابقم خیلی‌خیلی ازش تعریف می‌کنن. ظاهر شدنش کنار شوهرش در انتخابات هم به نظرم شاهکاره و روی من که خیلی تاثیر داشت و شک ندارم که روی رای طبقه‌ی متوسط شهری هم خیلی تاثیر خواهد داشت. اما به هر حال چون در مورد نقطه‌ی تاریک پرسیده بودی اینو گفتم و البته این‌که با استاندارد دوگانه خیلی‌خیلی مخالفم. یعنی همون‌قدر که باید از زاهدی و کردان در مورد بی‌اخلاقی علمیشون پرسید، از ابتکار و رهنورد هم باید پرسید.
از نظر من اشکالی نداره اگه بخشی از یا همه‌ی‌ یا اطلاعات موجود در این نامه رو منتشر کنی. البته بدون اسم من لطفا.

نظر شخصی من

زهرا رهنورد

۱- در رزومه مورد نظر صحبت از قرار گرفتن در بین ۲۰۰۰ استاد برجسته است و این خیلی با عنوان مرد علمی سال که وزیر علوم با پول آن را خریده بود متفاوت است و به نظرم در این مورد شیطنتی در حد حذف قسمتی از عنوان صورت گرفته. مثلا درستش این بوده: لیست دو هزار استاد برجسته جهانی [هنرهای اسلامی]

البته اگر مرکز مزبور IBS باشد شایعاتی مثل نسبت مستقیم پرداخت پول با میزان حجم صفحات زندگینامه اشخاص در مورد آن وجود دارد.

۲-در بدترین حالت هم این دروغ احتمالی اصلا قابل قیاس با فاجعه‌ی ماجرای کردان نیست که گفته شود «کاری به بدی کارهای کردان و ‌زاهدی». کردان در حالی که هنوز مدرک فوق‌دیپلمش هم مسجل نشده سالها با عنوان دکترا در دانشگاه تدریس کرده و مسؤل سیاسی این مملکت بوده! با این عنوان حقوق گرفته و به وزارت کشور رسیده! زاهدی هم با عنوان مرد علمی سال جهان از مجلس این کشور رأی اعتماد گرفته. ابتکار مثل خیلی از استادهای دیگر این مملکت از کمکهای دانشجوئی سوءاستفاده کرده ولی در رزومه رهنورد چیزی نوشته شده که حتی به نظر من هم آن قدر نکته مثبت قابل ذکری نیامده بود که در آن مطلب بیاورم. (البته خیلی مضحک خواهد بود اگر درج این عنوان احتمالا جعلی را ناشی از اشتباه شخصی بی‌اطلاع بدانند!)

۳- در مورد محبوبیتش موقع ریاست دانشگاه من هم شنیدم. اینجا و اینجا به عنوان مثال

***

این ویدئو هم مربوط به لحظات احساسی حضور همزمان خاتمی و موسوی روی سن در سومین همایش موج سوم و سخنرانی چند جمله‌ای زهرا رهنورد است که من از پشت پرده گرفتم:

9 thoughts on “نامه وارده: عنوان جعلی زهرا رهنورد از کمبریج

 1. اگر سرکار خانم رهنورد به وزارت رسیدند چطور ؟

  آن موقع برخوردی که با کردان شد با ایشان هم بشود چطور است ؟؟

  مهم نفس ماجرا و اجازه دادن یک فرد به خودش برای تقلب کردن و دروغ گویی است .

  دیگر چه فرقی میکند که بعدا آن شخص به پست وزارت برسد یا نرسد ؟؟

 2. در مورد خانم رهنورد و سابقه ایشان به لینکهای زیر در سایت بالاترین برخوردم (امیدوارم این کامنت من رو سانسور نکنید تا مخاطبین وبلاگ شما هم ایشون رو دقیقتر بشناسند):

  http://balatarin.com/permlink/2009/4/8/1561192

  http://balatarin.com/permlink/2009/4/10/1562281

  http://balatarin.com/permlink/2009/4/10/1562223

  http://balatarin.com/permlink/2009/4/10/1562125

  http://balatarin.com/permlink/2009/5/9/1585028

  http://balatarin.com/permlink/2009/4/10/1562288

  http://balatarin.com/permlink/2009/5/9/1584818

  بخصوص لینک اول که حاوی اطلاعات مفیدی از گفته ها و سوابق ایشون میباشد.

 3. با سلام به شما دوست عزیز

  از شما دعوت می‌کنم به کمپین تلفنی «هر شهروند یک ستاد» بپیوندید. برای آشنایی با این کمپین متن زیر را مطالعه کرده و در صورت تمایل به دوست خودتان ایمیل کنید یا آن را در وبلاگ خود کپی کرده و از دوستانتان بخواهید که به این کمپین بپیوندند.

  http://negaheno.wordpress.com/2009/05/24/kampein-tel-mir/

  در ضمن مهم نیست طرفدار کروبی هستید یا میرحسین موسوی، این کمپین برای حمایت از هردو نامزد اصلاح طلب کارایی دارد و در انتخابات آمریکا جواب داده است.

  با تشکر از همکاری‌ شما

 4. از کی تا حالا سایت بالاترین جزو منابع قابل استناد حساب می شود! آنجا که من هم می توانم بروم و هزار ادعا بکنم!

 5. منظورتون هموجایی که زاهدی وزیر علوم اسمشو نبر عنوان مرد سال ریاضی جهان را برده بود و کلی بهش افتخار می کرد؟!!!!!

 6. رهنورد مدرکش که جعلی نبوده .تخلف مدرک اون اینه که توی یک زمان و هم زمان توی 2 تا دانشگاه درس خونده که این هم از زرنگیش بوده که طبق قوانین کشور نمیشه هم زمان توی 2 تا دانشگاه تحصیل کرد.

 7. مطلبم رو از وبلاگتون تو رو خدا پاک کنید من خواب بد دیدم.توی خواب دیدم که جلوی احمدی نژاد سجده کردم ودستش رو بوسیدم برای همین کامنتم رو پاک کنید