به یاد دوم خرداد ، به امید بیست و دوم خرداد

۱- اگر از فیدریدر می‌خوانید این فقط قسمتی از کل مطلب است.

۲- برای دیدن در اندازه‌ای بزرگتر روی عکسها کلیک کنید.

گزارش تصویری از مراسم جشن سالگرد دوم خرداد

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

این فیلم مربوط به لحظات احساسی ورود خاتمی به سالن است (در یوتیوب ). پیشنهاد می‌کنم به جای آن نسخه با کیفیت‌ترش را از این لینک دانلود کنید. (۲۳ مگابایت)

این صحنه‌ها هم مربوط به تنها اجرای زنده یک خواننده در مراسم است که رسانه‌های دولت نهم بخاطرش فریاد وا اسلاما سرداده بودند: (لینک دانلود ۱۴ مگابایت)

باید بگم تا بحال تجربه مشابهی نداشتم. دریائی متشکل از ۲۵ هزار آدمیزاد در بنائی که معماریش همگان را بر معرکه‌اش مسلط می‌کرد!

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

برخلاف دفعه پیش این بار خبری از شعار «مرگ بر دیکتاتور» نبود. این بار وقتی آن کلیپ زیبا به فوت آیت‌الله خمینی رسید کسی دست و سوت نزد گرچه «هیس‌های مبادا»همچمنان بلند بود!

نسلی را دیدم که ۱۲ سال پیش ۱۲ سالشان هم نبود که به یاد آن حماسه گرد هم آمده باشند ولی شوری که با دیدن تصاویر مصدق و شریعتی و طالقانی و بازرگان و جهان‌آرا و همت به سالن می‌دادند و می‌خواستند استادیوم را از جا بکنند نشان می‌داد که می‌دانستند به پاسداشت چه آمده‌اند.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

عاتقه صدیقی همسر شهید رجائی

بعد از سخنان محسن امین زاده خبر حضور عاتقه صدیقی (همسر شهید رجائی) غافلگیرمان کرد. همسر کسی که اعتبارش را احمدی‌نژاد مصادره کرده و اسمش را فاطمه رجبی! وی با شعار «احمدی حیا کن ، رجائی را رها کن» حضار پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تأکید بر اینکه اگر بنا بر مقایسه باشد مهندس موسوی نزدیکترین فرد از لحاظ شخصیتی و سیاسی به شهید رجائی است اظهار امیدواری کرد که در صورت پیروزی احتمالی وی و ایجاد هر ۹ روز یک بحران، مردم ایران با همین احساسات پاک از او حمایت کنند. فیلمش را اینجا ببینید.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

گرچه دوستان میرحسینی لطف داشتند و دریافت کارت تردد به VIP میسر بود ولی اصرارم به حفظ رویه همیشگی مبنی بر دیده نشدن ورژن آفلاینم و حضور مستقل به عنوان یک شهروند باعث شد نتوانم از سکوی اصلی عکاسان و خبرنگاران بیشتر نفوذ کنم. از آن فاصله هم تله ۲۰۰ من در کنار تلسکوپ خبرنگاران حاضر کارآئی خاصی نداشت.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

فیدخوانهای عزیز بقیه مطلب به همراه حدود ۳۰ عکس دیگر را می‌توانید در خود وبلاگ ببینید.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

همچنان روی خط وحید باشید

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

شعار: بیست و سی حیا کن، اصلاحات رو رها کن!

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

کیومرث پوراحمد

کیومرث پور احمد

کیومرث پور احمد در سخنانی کوتاه مردم را به آشتی با انتخابات دعوت کرد و گفت اشتباه ۴ سال پیش را تکرار نکنیم تا بیش از این در دنیا تحقیر نشویم. (فیلم سخنان وی)

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

فائزه هاشمی

در حالی که همه سخنرانان با افعال مجهول شهامت به خرج می‌دادند و جمله می‌ساختند فائزه هاشمی تنها کسی بود که بی‌محابا اسم احمدی نژاد را بر زبان می‌آورد و صریح‌ترین انتقادات را علیه‌ش ابراز می‌کرد(و هربار، هو کشیدن واکنش جمعیت بود به این اسم). وی حتی گفت اگر اشتباه ۴ سال پیش را در شرکت نکردن در انتخابات تکرار کنیم امر بر احمدی‌نژاد مشتبه می‌شود و خودش را امام زمان می‌خواند!

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

کامبوزیا پرتوی ، حمید فرخ نژاد

کامبوزیا پرتوی و حمید فرخ نژاد از دیگر هنرمندانی بودند که میکروفون بی‌سیم برایشان برده شد. پرتوی (نفر دوم درسمت چپ فرخ‌نژاد در عکس بالا) در پایان صحبتهای جسورانه‌اش تأکید کرد که:«۴ سال یک آدم کوچولو من رو کوچولو کرد» و فرخ‌نژاد هم با یادآوری داستان خاله سوسکه از حضار خواست کسی را انتخاب کنند تا مثل این ۴ سال کتکشان نزند. (فیلمشان را در یوتیوب ببینید)

پدر شهید جهان آرا

از دیگر وزنه‌های اعتباری همایش حضور پدر  شهید محمد جهان آرا بود. (ممدی که نبود ببیند خرمشهر آزاد گشته). غافلگیری ما وقتی تکمیل شد که فهمیدیم خانواده‌های شهید باکری، شهید همت و شهید زین‌الدین هم به حمایت از میرحسین موسوی  حضور دارند. (در برابر کسانی که اعتبار شهدا را هم با پوشیدن لباسشان مصادره کرده‌اند)

بهاره رهنما

همه هنرمندان با یک «سلام» و مکث برای شنیدن پاسخش صحبتهایشان را شروع می‌کردند. بهاره رهنما علاوه بر این یک جمله در میان یادآوری می‌کرد که «دوستتون دارم». وی با تعبیر جالبی گفت «همیشه اولین چیزها در تاریخ می‌مانند ما هم برای اولین بار کاری می‌کنیم که یک رئیس‌جمهور دو بار انتخاب نشود! و صرف نظر از نتیجه انتخابات اصلاحات همچنان زنده هست و پایان این بازی برد است» پس از وی لیلی رشیدی از مردم تقاضا کرد پای صندوقهای رأی بیایند تا هیچ کودکی با فکر جنگ و سلاح هسته‌ای نخوابد. پگاه آهنگرانی به عنوان آخرین نفر گفت اکنون ۲۴ سال دارد و رئیس‌جمهور بعدی نقش مهمی در سالهای پیش روی زندگیش بازی می‌کند. او اظهار امیدواری کرد کسی انتخاب شود که بعد از ۴ سال انگیزه‌ای برای رفتن به نمایشگاه کتاب پیدا کند.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

شعار: دولت سیب زمینی نمی‌خوایم نمی‌خوایم

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

زهرا رهنورد ، محمد خاتمی

زهرا رهنورد ، محمد خاتمی

بعد از همه اینها هم زهرا رهنورد و خاتمی سخنرانی کردند که مشروح کل مراسم را می توانید اینجا بخوانید ولی نکته مهمی که باعث شد من از خیر نوشتن این پست نگذرم با اینکه چند روز از مراسم گذشته و همگی به شدت اشباع خبری و بصری شده‌اند!:

در کمال تعجب جز خواننده‌ای که پس از اجرای زنده‌اش چند کلمه‌ای حرف زد هیچ مسؤل و سخنران دیگری احساس نکرد که باید این جمعیت را برای روزهای آتی و انتقال پیام به بقیه مردم تهییج کند. همه تلاش می‌کردند که همین جمع ۲۰ هزار نفری را راضی به رأی دادن کنند. فقط آن خواننده مزبور (که حتی شاید از میکروفون خوانندگیش سوء استفاده کرد) یاد آوری نمود که شماها که رأیتان مشخص است ولی کارتان از امروز شروع می‌شود. لطفا به میان جامعه بروید و بقیه را مجاب کنید.

ساعد باقری ، سهیل محمودی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

گفتنی است سرود جنجالی «آفتابکاران جنگل» بدون توجه به واکنشهای صورت گفته دوباره پخش شد.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

مجری برنامه باز هم جواد یحیوی بود و بسان سخنرانی دیشب رئیس‌جمهور در سیما بارها در اقدامی تصنعی-تبلیغاتی بارها به حضور اقوام مختلف کرد و لر و بلوچ و … در کنار همدیگر اشاره می‌کرد!

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دانشگاه پادگان نیست

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

محسن رضائی

این خانم نیمه مخفی عکس محسن رضائی را روی مقنعه‌اش سنجاق کرده بود.

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

دوم خرداد ورزشگاه آزادی

و منی که از سالها پیش میرحسینی بودم این روزها حس می‌کنم یک جای کار می‌لنگد… می‌نویسم.

21 thoughts on “به یاد دوم خرداد ، به امید بیست و دوم خرداد

 1. این عبارت آخرت غریب بود و دلگیر وحید. شاید این اضطراب همان ترسی باشد که به قول موسوی در همه ما ایجاد شده.
  عکسها خوب بود و طبق معمول نوشته هم عالی. چه تذکر خوبی بود سر زدن به وبلاگ از گوگل ریدر

 2. اگر این سفارتیهای … هم بخودشون زحمت بدن توی مل.. هم صندوق رای بیارن من برای رای میرم .بخاطر اینکه بتونم باز هم به ایران بیام و سربلند بگم ایرانی هستم میخوام برم پای صندق رای.

 3. چقدر جای ما دور از وطن ها را خالی کردید. همه اش فکرم مشغوله که میارزه ۶۰۰ دلار خرج کنم برای یه رایی که دارم یا نه!

 4. خیلی ممنون از گزارش ها و عکس های جالب تون. فقط امیدوارم این همه احساس و پشتیبانی این مردم رو قدر بدونند و ناامیدشون نکنند.

 5. nemidonam eshkal kojas ama man hes mikonam mohandes mosavi bahoshtar az in hatfas. ba didane in axa man chandan khoshhal nashodam chon mokhalefane mir hossein az in axa baraye enteghad be ishon kheili estefade kardan onham ba name dokhtarane firozeiy. be har hal man yeki be sahme khodam delam mikhad ishon entekhb beshan.

 6. جای کار همیشه در نظام جمهوری اسلامی میلنگه! حتی دوره خاتمی هم میلنگید.به هر حال شخصی خارج از این سیستم نمیتونه رئیس جمهور بشه- البته در شرایط فعلی- ولی داریم تو ایران زندگی میکنیم، تفاوت 2 رئیس جمهور رو دیدیم! پس اگه فقط به تفاوت هایی که الان در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد با دوره قبلیش و حتی قبل ترش میبینیم، فکر میکنم عاقلانه اش این باشه که موسوی رو انتخاب کنیم. موسوی با هر اعتقاد و هر گرایشی که داشته باشه مدیر خوبی هست همه هم این رو میدونیم. چرا برای اداره این بازار آشفته حداقل یک مدیر نیاریم. بدنی که زخمی میشه و رو به مرگ هستش رو اول دکتر میارن بالا سرش تا درمانش کنه و دوباره طاقت ایستاگی رو پیدا بکنه بعد شروع میکنن آموزشش میدن و برای تغیر رفتار صاحب بدن تلاش میکنن! این یک فرصت که باید انتخاب کنیم و اگه نکنیم و احمدی نژاد بیاد بالا اون وقت ایران میمیره!

 7. سلام علیکم ببین عزیز من تمامی طرف داران آقای مو سویی مثل همین دختر های بی حجاب و بی حیا که فقط برای آذادی بیشتر خود می خوان رای بدهند .واقعا متاسفم تعصب نداشته با شیم خیلی بد هست .ایشان گفتند که گشت ارشاد رو بر می دارن چرا؟مگه نهی از منکر وظیفه ایشان نیست متاسفم رای دادن به این آقا خیانت به ملت هست!

 8. به نام خدا

  واقعا افتضاح !!!

  اگر من اونجا بودم حتما مرتکب قتل نفس می شدم
  حاشا که مملکت دوباره به دست این اراذل و اوباش بیافتد 300 هزار شهید ندادیم که یک مشت انگل برای [شه وت] رانی خودشون مملکت رو به کند بکشن تو هیچ کجای دنیا هیچ بی شرفی رو ندیدم که این جوری بی محابا به رئیس جمهور وقت مملکتش توهین کنه اون وقت زن موسوی هی میره این ور اون ور میگه آزادی بیان و اندیشه در 30 سال گذشته به حداقل خودش رسیده فکر می کنم منظورش از آزادی اینکه در ملا ء عام زنا کنند (البته تقصیر خود احمدی نژاد هم هست اون موقع که ماگلومون رو پاره می کردیم جلوی این ها رو بگیر گوشش بدهکار نبود رحم کردن به یک مشت فاسق فاجر نتیجش همینه که بیان تو روش چنگ بکشن) تف به غیرت موسوی که راضی شد پرچم یا زهرا و یا ابا لفضل و تو دست این بی حیاها ببینه و هیچی نگه

 9. هی مرتیکه بی ادب (پیشوا) توی همه جای دنیا مردم بی محابا کارکرد رئیس جمهورشون رو زیر سوال می برند و کارهای ناخوشایندشون رو به باد مسخره میگیرند و مثل همه انسانها بهش نگاه میکنند و حتی توی تلوزیونشون بصورت آزاد درموردش شوخی میکنند . اونی بیشرفِ که تحمل انتقاد رو نداره و اونی فاسقِ و فاجرِ که سرش رو مثل کبک کرده تو برف و هنوز نمی دونه اداره کردن یک کشور احتیاج به لیاقت و تخصص داره که توی هیچ کدوم از این آقایون سردمدار پیدا نمیشه.
  در ضمن تف به تویی که به مردم کشور خودت هر چی لیاقت خودت و رئیس جمهور نامحترمت هست نسبت میدی.
  وحد خان اگه نوشته منو حذف کنی (که وبلاگ خودته و اختیارشو داری)انصاف بر اینه که نوشته این مرتیکه بی ادب رو هم حذف کنی

 10. برای سلامتی موسوی، کروبی، رضایی و رئیس جمهور آینده صلوات !!
  بقول بعضی ها چرا برای موسوی دو بار صلوات میفرستید اما احمدی نژاد بیچاره رو آدم حساب نکردید؟

 11. مگه نهی از منکر وظیفه ایشان نیست متاسفم رای دادن به این آقا خیانت به ملت هست!
  چرا شما ها از دین فقط قسمتهایی رو که به مذاقتو خوشه جدا میکنید ؟ نهی از منکر کننده باید شرایطی خیلی خاص داشته باشه تا بتونه همچین کاری انجام بده . از این برادرهای گشت ارشاد چشم ناپاک تر و پر معصیت تر خودشون هستند و رهبرانشون.جمع کنید کاسه کوزه تونو شما همون آذادی رو برای ما به ارمغان آوردید ولی ما دنبال آزادی هستیم.اسلامی که با روسری افتاده بر باد بره اسلام نیست …..

 12. هواداران مهندس میرحسین موسوی توجه————————-توجه خواهشمندیم برای رای دادن قبل از ظهر و به حوزه های مدارس مراجعه نمایید و به هیچ وجه به مساجد و یا پایگاههای بسیج مراجعه ننمایید. برای جلوگیری از هر گونه تخلف. لطفا برای کلیه دوستان ارسال نمایید. سبز باشید

 13. بگم گفته بود «دور سرش هاله نور دیده»! نه… بگم؟! بگم گفته بود «فرار مغزها و سرمایهها نداریم»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «با حذف قیمت زمین، بهای خانه نصف میشود»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «میانگین سن دانشمندان هستهای ما، 17 سال است»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «مردم از شنیدن اسم دموکراسی حالت تهوع میگیرند»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «در کشور ما طی این دو ساله معجزهی اقتصادی رخ داده»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «آقای کردان مظلوم واقع شدند و استیضاح ایشان غیرقانونی است»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «پنجاه درصد جابه جایی ها در تهران، می تواند با منوریل انجام شود»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «یک دختر پانزده ساله توانسته است در زیرزمین خانه شان، اورانیوم را غنی کند»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «امروز همه به این واقعیت معتقدند که در حال حاضر کشور را امام زمان مدیریت میکند.»!نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «این که می گویند دو تا بچه کافیه، بنده معتقد نیستم. کشور ما برای صد و بیست میلیون نفر جا دارد»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «سران کشورهای دنیا برای نزدیکی با کشور ما صف کشیده اند، مثل این پیرزنها که در صف زنبیل می گذارند»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «بر خلاف نظر بقیه، من معتقدم زنان گیلانی در کنار کار و تلاش روزانه، حریم عفاف و ناموس خود را هم حفظ میکنند»! نه! بگم؟!

  بگم سه روز قبل از رأی گیری انتخابات سوم تیر ماه ۱۳۸۴ در حضور ۱۶۰ نمایند مجلس گفته بود:«پول نفت باید سر سفرههای مردم آورده شود»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «واقعا مشکل مردم ما الآن شکل موی بچههای ماست، به من و تو چه ربطی داره؟ من و تو باید به مشکلات اساسی کشور برسیم»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «چرا مردم رو دست کم میگیریم؟ واقعا انقدر یعنی الآن مشکل کشور ما اینه که مثلا فلان دختر ما فلان لباس رو پوشید؟ این الآن مشکل کشور ما اینه؟ یعنی مشکل مردم ما اینه؟»! نه… بگم؟!

  بگم گفته بود «بعضی افراد بی ایمان میگویند که ما در هیات دولت، یک صندلی برای آقا خالی میگذاریم، در حالی که اگر آقا به هیأت دولت بیاید که تنها نمی آیند! با یارانشان تشریف می آورند»! نه… بگم؟!

  بگم همین دیشب عین چی دروغ گفته بود که «بلر از ایران عذرخواهی کرده»!

  نه…؟ باز هم بگم؟: بفرمائید ، ببینید

  یا به قول عزیزی این هم اینجوری بوده که: «آقای بلر من شما رو دوست دارم. خیلی هم دوست دارم. اما از جای نادرستی اطلاعات میگیرید.شما رسماً عذرخواهی کردید.» خودتون خبر ندارید فقط

 14. لطف کنید چیز کنید و افکار مردم رو چیز نکنید عجب آدمای چیزی هستید به قول دوستمون محسن از خیار بودن به هویج بودن هم می رسید عجله نکنید فقط چیز کنید جنبه داشته باشید

 15. خانم به گل شما هم این همه زور نزنید شما هم یکی از همین بی سروپاها هستید باید هم جفتک بندازید اصلا کلا کارتون جفتک انداختن درست که نمتونید زندگی کنید

 16. من واقعا طرفدار هیچ کسی ننیستم (رای م هم به خودم مربوطه)
  اما نمی دونم بعضی ها چرا هنوز در سال 2009 نمی تونن یک حانم رو با مانتو و روسری تشخیص بدن و فقط فکرشون پیش فساد و فسق و این چیزهاست؟!! واقعا برای ایران متاسفم که هنوز انسانهای از قرون وسطی دارد.
  خوب این طور آدم ها مثلا وقتی به سوره و مدینه می رن چیکار می کنن؟ آیا اووقت احکام الهی باطل میشه؟
  اگه نظری داشتین حتما بگین :
  [email protected]
  اگر هم فکر کردین طرفدار موسوی هستم سخت در اشتباهید … چون باز هم رای من به خودم مربوطه و بیشتر طرفدار اقتصاددانها هستم