خاتمی آنلاین

سید محمد خاتمی

همانطور که احتمالا همه اهالی وب با خبر هستند یکشنبه گذشته تصاویر محبوب‌ترین رئیس جمهور تاریخ ایران ساعتی به صورت زنده از اینترنت پخش شد. این برای اولین بار بود که یک شخصیت سیاسی در این سطح آنلاین می‌شد و از این لحاظ اتفاق مهمی در تاریخ فارسی وب محسوب می‌شد. اتفاقی که من به عنوان یکی از پیروان مکتب آنلاین طاقت نیاوردم از نزدیک شاهدش نباشم.

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

ولی قضیه  آن طوری هم که به نظر می‌آمد (به نظرمان آوردند) نبود. قبل از اجرای برنامه اکانتهایی در سایتهای مختلف ساخته شد به اسم شخص آقای خاتمی ولی بر خلاف انتظار ایشان نه تنها دستشان به کیبورد نخورد بلکه حتی چشمشان هم به مانیتور نخورد که لوگوی توییتر مثلا دیده باشند.

استودیو

در واقع بهتر بود این حسابها به اسم تلویزیون اینترنتی موج درست می‌شد چون کسانی پشتشان نشسته بودند که با اسم آقای خاتمی یک مصاحبه تلویزیونی را زنده گزارش می‌کردند. یعنی کاری که ما با فوتبال یا سخنرانی کاندیداها در تلویزیون می‌کنیم. فقط ما به استادیوم نمی‌رفتیم ولی آنها در خود استودیو حضور داشتند!

در نزنید

نکته قابل نقد دیگر نگاهی است از جنس پلاکاردهائی که خود ستادهای انتخاباتی چاپ می‌کنند ولی از قول مردم روی آن می‌نویسند «رأی ما فلانی» یا «ما به فلانی رأی می‌دهیم». این حرکت آقای خاتمی قابل ارج ولی تیتری مثل «با حضور خودمان نگذاریم این اولین بار و آخرین بار شود» حاکی همان نگاه منت‌آمیز به مردم (اینجا جماعت آنلاین) است که یا از عوارض جهان سومی بودنمان است که کاندیداها کسر شأنشان می‌آید به احتیاج به رأی مردم اعتراف کنند (و برای این کار مردمی را استخدام می‌کنند که بگوید ما به فلانی رأی می‌دهیم.) یا عوارض نکبتی است که در این چهار سال عایدمان شده. بسان همان شروطی که آقای خاتمی موقع کاندیدا شدن برای مردم تعیین کردند که اگر مرا می‌خواهید توقع نداشته باشید! چون بدیهی بود که ما آن منت را به این فلاکت ترجیح می‌دادیم. مثل همین سوءاستفاده فعلی که با دادن حداقل وعده‌های مدنی و هزینه‌های اجتماعی (به اسم واقع‌گرایی) قرار است رأی «نه» مردم به دیگری، پشتوانه اعتماد به نفس کاذب و خود محبوب بینی رئیس‌جمهور بعدی باشد! تا جایی که ادعای طرفداری خوش حجابان را هم فتنه دشمنان می‌خوانند!

سید محمد خاتمی

البته در ستاد از این خبرها نیست که فردا راه بیفتید بروید آنجا. این عکس از تولید به مصرف بود. در واقع این رهگذران عزیز را با وعده دیدار خاتمی زیر پوستر بردم تا تخریب‌چیان دست خالی از این وبلاگ نروند. اگرنه آنجا فقط شخصیتهایی مثل آقای تاج زاده مهربان را دیدم که برای نماز خواندن به ستاد مراجعه می‌کردند:

مصطفی تاج زاده

سید محمد خاتمی

این عرصه زمین بازی ماست

واقعیت آن است که چهار سال پیش گرایش سیاسی اجتماعی حاکم بر اینترنت بازتاب جامعه غیر مجازیمان نبود. با گذشت زمان و افزایش ضریب نفوذ اینترنت به عنوان آزادترین رسانه در دسترس اهمیت آن بیش از پیش شد و در انتخابات بعدی قطعا همه کاندیداها برای بدست آوردن دل ملت و تحت تأثیر قرار دادن ما جماعت آنلاین (به عنوان تولیدکنندگان مردمی محتوای وب) در استفاده از این ابزار با یکدیگر رقابت شدیدی خواهند کرد. اینجا برد با سیاستمداری خواهی بود که در یک برنامه بلند مدت (و نه شب انتخاباتی) به استفاده از مظاهر وب دو بپردازد.

سید محمد خاتمی

یک جمله غیر کتابی که شخصا و بی‌واسطه توسط یکی از شخصیتهای سیاسی تایپ شده باشد (مثل «الآن دارم آب می‌خورم») روی من تأثیرگذاری به مراتب بیشتری خواهد داشت تا مصاحبه‌ی غیر مستقیم با واسط مجری مجیزگو.

سید محمد خاتمی

یک تشکر ویژه:

همه مطالب و گزارشهای انتخاباتی که تا بحال داشتم مربوط به سبزپوشان بود ( + ، + ، + ، + ، + ). این شاید شائبه طرفداری انتخاباتی من را فراهم آورد ولی تابحال نه به رأیم اشاره‌ای داشته‌ام نه به رأی دادنم. واقعیت آن است که هیچ شخصیت سیاسی دیگری (حتی بدون محبوبیت) سهل الوصول تر و بی‌خطر از همین خاتمی خودمان و اعوان و انصارش نیست که عکاسی از او نیاز به تشریفات و انتقاد از او تبعات امنیتی داشته باشد.

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

در قابل دسترس بودن وی همین بس که وقتی متوجه حضور رهگذارن و همسایه‌ها در پیاده‌رو شد توی پارکینگ سوار اتومبیل نشد و شخصا در را باز کرد و به میانشان آمد و راننده هم در پی او تا در خیابان سوارش کند:

سید محمد خاتمی

این فیلم تاریک یک دقیقه و نیمی مربوط به آن لحظات هست که در ثانیه‌های آخر یکی از طرفداران سید آنلاین احساساتی می‌شود و شعار استادیومی علیه احمدی‌نژاد سر می‌دهد:

برای فیدخوانها: ادامه این مطلب حاوی پنج عکس دیگر از سید محمد خاتمی است.

سید محمد خاتمی

همچنان روی خط وحید باشید.

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

سید محمد خاتمی

2 thoughts on “خاتمی آنلاین

  1. ممنون وحید بابت عکس ها.تو باید عکاس افتخاری خاتمی-موسوی بشی

    پاسخ:
    محبت داری آزاده جان.
    نیم ساعت اینجا در جواب چیزی نوشتم که نخواستم در متن پست بنویسم ولی آخر اینجا هم دلم نیومد منتشر کنم. باشه به موقعش