فراخوان کمک به جریان آزاد اطلاع رسانی

چند ماه پیش شماری از احزاب سیاسی حاضر در پارلمان هلند لایحه‌هائی را ارائه داده بودند که بر اساس آن از دولت خواسته شده بود تا در چارچوب اتحادیه اروپا اقداماتی را به نفع مردم ایران در پیش گیرد. از جمله تصمیماتی که مجلس در این زمینه اتخاذ کرد تخصیص بودجه یک میلیون یوروئی جهت کمک‌رسانی به امر انتشار اخبار و اطلاعات مربوط به ایران بود.

وحید آنلاین

در همین راستا و به عنوان اولین گام متصدیان امر به دنبال پاسخ سؤالات زیر هستند.

فرض کنید که برای اولین بار یک آدرس فیلترشکن جدید معرفی می‌شود:

۱- مخابرات (و یا سایر نهادهای سانسور) چطور این آدرس را پیدا می‌کنند؟

۲- چطور این آدرس به شرکتهای خدمات دهنده اینترنت (ISPها) سراسر کشور ابلاغ می‌شود؟

۳- آیا اصلا یک مکانیزم سراسری در کشور برای این برنامه وجود دارد؟

۴- اگر قضیه سراسری باشد این پروسه (از شناخت آدرس نامطلوب تا فیلترشدنش در سراسر کشور) معمولا چقدر طول می‌کشد؟

۵- شرکتهای خدمات دهنده اینترنت (ISPها) تا چه حد تابع دستورات مخابرات هستند؟

اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید یا مایل به اشتراک‌گذاری تجربه‌های شخصی خود هستید لطفا آنها را به Vahid.HT روی Gmail بفرستید یا در بخش نظرات بنویسید.

لطفا به دیده شدن این مطلب کمک کنید.

3 thoughts on “فراخوان کمک به جریان آزاد اطلاع رسانی

 1. در واقع پس از انتشار آدرسی که به هر نحوی نیاز به فیلتر داشته باشد فیلترچی‌ها می‌گویند با نظارت دقیقشان به این مهم دست می‌یابند ولی با توجه به شیوه‌ای جدید که آن را فیلترینگ هوشمند می‌نامند می‌توانند لغاتی‌حالا به گفته خودشان غیر قانونی و یا آدرس سایت‌های فیلتر شده را که به آدرس‌ حتی سایت‌های دولتی اضافه شده است را ببندند‌. برای نمونه‌ی این دو گفته می توانید وبلاگ خودتان را در گوگل سرچ کنید و از طریق صفحه‌ی ذخیره شده در گوگل اقدام به دیدن وبلاگتان کنید‌. و یا این که کلمه‌ای مانند sex را به آدرس asroone.net اضافه کنید( در مثال مناقشه نیست‌)‌. همانطور که می‌بینید فیلتر است.
  اما از نظر اطلاع رسانی به ISP ها و هماهنگی‌شان طبق معمول بیشتر کار‌های دولتمردان هماهنگی زیادی دیده نمی‌شود و یا حد اقل در مورد گیلان این چنین است‌.
  اما اصول کار این‌گونه است که اگر سایتی فیلتر شود اول از همه توسط مخابرات فیلتر می‌شود که یک شبکه‌ی سراسری دارد و همان لوگوی مشترک مورد‌نظر کذایی را به رخ می‌کشد و آن‌طور که از شواهد پیداست طی یک پروسه‌ی یک هفته‌ای به isp ها ابلاغ می‌شود‌.
  نکته‌ی جالب که من به شخصه خیلی دوستش دارم شماره‌های تماس مختلف برای اتصال Dialup شرکت‌هاست‌.
  برای نمونه در شهر رشت ISP اندیشه‌ی سبز خزر در مراکز مخابراتی 2 و 3 و 8 دارای مراکزی و هر مرکز عموما دارای 6 الی 7 شماره است‌. حال نکته‌ی جالب توجه این است که فیلتر شکن‌ها در شماره‌هایی که با پیش‌ شماره‌ی 2 شروع می‌شوند عمر بیشتری دارند که در بعضی مواقع به عمر 2 هفته بیشتر نسبت به مراکز 8 و 3 می‌رسد که در نوع خودشان جالب است و نکات جالبی را می‌رساند‌.

 2. تا چند سال پیش یک لیست سیاه میدادند به ای اس پی ها که اینها رو فیلتر کنید. از روزی که تصمیم می گرفتند یک مدت طول میکشید تا به همه ای اس پی ها سرایت کنی. یعنی میدید تو فرومها که مردم از هم میپرسند فلان سایت فیلتر شد تو پارس آنلاین ولی هنوز تو البرز کار میکنه.

  الان اینطوری است که یک شرکتی هست به اسم ارتباطات نوین (http://www.itna.ir/archives/news/007057.php). اینها یک سری روتر (رهیاب) درست کردند که ای اس پی ها بهش جعبه سیاه میگند. هر ای اس پی موظف هست یکی از این رهیاب ها رو روی خط سرویسش نصب کنه. این رهیاب ها همه اشون با هم شبکه اند و از یک مرکزی کنترل میشند. یک ادرس اینترنتی که لازم باشه فیلتر باشه فقط کافیه تو مرکز شرکت ارتباطات وارد لیست سیاه بشه توسط شبکه همه این جعبه های سیاه هماهنگ میشند. مثل مثلا بسته های اپدیت ویندوز یا بسته اپدیت انتی ویروس.

  معلوم نیست که ایا اطلاعات شخصی کاربرهای استفاده کننده هم به یک مرکزی ارسال میشه توسط همین جعبه ها یا نه. و احتمالا برنامه آینده اینها این خواهد بود که همه ای اس پی های داخلی اول از router‌ های ایرانی داده هاشون رد بشه. (مشابه آمریکا). که خیلی وضع رو پیچیده تر میکنه و کنترل روی داده مردم بیشتر میشه.

  این که آدرس اینترنت و سرور این مرکز هماهنگی چی هست و شبکه ای که باهاش هماهنگ میشوند چی هست سوال جالبی است خودش برای تحقیق و شاید بشه خودش رو هدف گرفت.

  به بعضی ای اس پی ها هنوز این رهیاب ها داده نشده (خیلی کم تو شهرستان ها) چون تولید داخلی هست و تعداد ای اس پی ها سریع داره زیاد میشه. ولی در نهایت به همه خواهد رسید. پس گیلانی ها خیلی خوشحال نباشید :).

  برای انتخاب سایتهایی که باید فیلتر بشند هم دو دسته است. سایتهای اخلاقی رو معمولا از سرویسهای کنترل خانوادگی اینترنت خارجی استفاده میکنند (۴ سال پیش که من ایران بود webscene رو استفاده میکردند). بعلاوه یک لیست دستی از سایتهای غیر اخلاقی (به نظر خودشون). سایتهای سیاسی هم یک دفتر اینترنت سپاه هست که الان گسترش پیدا کرده و فکر کنم یک سازمان جدا شده. اون یک مجموعه آدم رو موضوعهای مختلف دارد که وظیفه اشون گنده کردن این لیست ممنوع هست و کارهای جاسوسی دیگه.

 3. اگر پشت فیلترینگ اینترنت مانده اید، این مجموعه آموزشی را مطالعه نمایید و از اینترنت آزاد لذت ببرید.
  http://arteshesabz.blogspot.com/2009/08/blog-post_4129.html
  در این مجموعه می خوانید:
  1- استفاده از Tor برای عبور از فیلترینگ،
  2- اکستنشن های فایرفاکس برای عبور از فیلترینگ،
  3- آموزش نرم افزارهای فیلتر شکن Freegate و UltraSurf و Your-Freedom‌ و نیز نرم افزار Aol 9.5 و مرورگر Opera 10 توربو،
  4- راه اندازی فیلترشکن شخصی بر روی وب با معرفی اسکریپت های برتر ساخت پروکسی،
  5- استفاده از Vpn،
  6- معرفی برنامه سایفون برای تبدیل کامپیوترهای شخصی به فیلترشکن،
  7- استفاده از پروکسی های Socks برای عبور از فیلترینگ اینترنت،
  8- یافتن وب پروکسی های تازه و فیلتر نشده.
  این مجموعه بروز شده لطفا فایل آن را برای همه دوستانتان ارسال کنید.