تلاش برای برابری حق خواهی و بی‌بندوباری اخلاقی ؟

توضیح مهم: مطلب زیر در مورد پستی بود که نویسنده به دلیل سوءاستفاده مخالفین برابری حقوق زن و مرد مجبور به حذف موقتی آن شده است.

گناهکار وبلاگستان خرق عادت کرده و در دورانی که قلمها و چشمها به سختی تحمل پاراگراف دارند بعد از مدتها متنی نوشته که بیشتر از ۴ کلمه داره.

گناهکارگناهکار در اینترنت از معدود شخصیتهائی است که برای هر کلیک، حرف (اجزای یک لغت!)، لایک و کامنت  و هر نفس آنلاینی که می‌کشه ارزش و اعتباری قائله و پشت هرکدومشون فکری کرده و بی‌حساب و کتاب خرجشون نمی‌کنه و همونقدر که ریزبین و مو از ماست بکش هست سخت هم به اخلاقیات پایبنده طوری که من فکر می‌کنم نگرانه که مبادا نفس کشیدنهای آفلاینش هم گناهی به درگاه الهی باشه :)

این باریک بینی باعث شده که من نتونم از گفتن نظر شخصیم در مورد نکته‌ای در مطلب اخیرش بگذرم چون هرکس دیگری بود می‌گفتم لغات رو دقیقا مطابق منظورش به کار نبرده. مخصوصا که این مطلبش هم مثل همیشه مورد استقبال دوستان خوش فکرم قرار گرفته.

در قسمتی از بند ۴  این مطلب با عنوان «تلاش برای برابری یا بی‌بندوباری اخلاقی» جملات زیر با تأکید روی لغاتی آورده شده:

افراد نمی‌تونن با قانون چندهمسری مخالفت کنن اما خودشون از اون طرف با ادعای فمینیست بودن٬ در کمتر از ۱۲ ساعت با چند نفر همبستر بشن٬ یا چند شریک جنسی داشته باشن. این دو نوع رفتار [چندهمسری و چند شریک جنسی داشتن] دو روی یک سکه هست و اگه مورد اول بد و واجب‌المخالفت‌ه٬ مورد دوم هم به‌همون اندازه نکوهیده‌ست.

نظر شخصی من بر اینه که مدعیان فمینیست با تعریفی که خود گناهکار از ویکی‌پدیا بیرون کشیده یعنی کسانی که به «حقوق زنان و برابری سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی زن و مرد» باور دارند می‌تونند با قانون چندهمسری که قراره فقط از چند همسر داشتن یک جنس نسبت به جنس دیگر حمایت کنه مخالفت بکنند و در عین حال خودشون در کمتر از ۱۲ ساعت با چند نفر همبستر بشن، یا چند شریک جنسی داشته باشند.

حقوق زنانمخالفت با قانون چندهمسری چیزی جدای از مخالفت با خود چند همسری است. افراد مختلفی ممکنه موافق داشتن چند همسر یا مخالف اون باشند می‌تونند این آزادی رو حق بشر بدونند یا کار غیر اخلاقی بشمرند ولی در عین حال همگی با قانونی که قراره فقط از یک جنس در برابر جنس دیگه حمایت کنه مخالف باشند.

اینکه جلوی «دو نوع رفتار» داخل کروشه توضیح داده شده «چند همسری» و «چند شریک جنسی داشتن» که احتمالا اولی ناظر به یک جنس است و دومی جنس دیگر من قبول دارم که دو روی یک سکه هستند و اگر یکی نکوهیده باشه آن دیگری  هم هست ولی «قانون چند همسری» (یعنی چیزی که در سطر اول ذکر شده و در توضیح دو نوع رفتار قانونش جا افتاده» و «چند شریک جنسی داشتن» دو روی یک سکه نیستند و موازنه سیاسی اجتماعی و… یک جنس رو نسبت به دیگری برهم می‌زنه.

فارغ از مطلب باید بگم من در عین دفاع از این نوشته‌ام در مخالفت با تصویب قانون چندهمسری، داشتن ارتباط جنسی با چند نفر مختلف رو کار غیراخلاقی نمی‌دونم. چیزی که غیراخلاقی است فریب دادن انسانهاست برای ایجاد همچین شرایطی (مثلا به هرکدامشان گفته بشه که شما تنها کسی هستی که من این رابطه رو باهاش دارم) و معمولا این شرایط پیش نمیاد مگر با همین فریبکاری ذکر شده (مخصوصا در جامعه ما) و این باعث میشه که کل داشتن رابطه موازی غیراخلاقی محسوب بشه.

یعنی نظر شخصی من بر اینه که اگر  آدمهایی پیدا شدند که مشکلی نداشتند با اینکه همسرشون (مرد یا زن) با کسان دیگری رابطه مشابهی داشته باشه یا اصلا به هر دلیلی از این امر استقبال می‌کنند قانون نباید در کارشون دخالت کنه. قانون باید از هر دوجنس در برابر قراری که بین هم گذاشتند دفاع کنه. اگر شرط کردند که فقط با همدیگر باشند و سر قرارشون نموندند قانون متخلف رو در برابر خسارتهای احتمالی پاسخگو کنه و اگر قرار گذاشتند که فقط زن چند شوهر داشته باشه و مرد حق ارتباط با زن دیگری نداشته باشه هم قانون ضامن اجرایی این قرار بینشون باشه.

موازنه

حالا اگر دوباره بخوام برگردم به مطلب گناهکار باید بگم مثل خیلیهای دیگر من هم از زن سالاری که به اسم برابری زن و مرد تبلیغ میشه و اینکه زنانی فمینیسم رو سپر هر رفتاری می‌کنند آزرده‌ام ولی با این ناامیدی که خلاصه حرفهاش دونسته هم موافق نیستم. این حرف سنگینیه که «برخی» رو مترادف «اکثر» مدافعین برابری حقوق زن و مرد می‌کنه:

خلاصه این‌که با این وضع‌ه برخی از فمینیست‌های ایرانی٬ امید داشتن به برابری‌ه حقوق زن و مرد در ایران٬ وقتی این دوستان مدعی‌ش باشن٬ امیده بی‌خوده.

با «ه» های بدل از کسره‌اش هم موافق نیستم :)

یک دیدگاه برای “تلاش برای برابری حق خواهی و بی‌بندوباری اخلاقی ؟