جرم جغرافیایی

«علیرضا شیرازی» مدیر «بلاگفا» مطلبی نوشت که فارغ از موضوع اصلی آن و جبهه‌گیرهای سیاسیش پیشفرضهائی در آن احساس کردم که سبز و غیرسبز نمی‌شناسند. سؤالاتی برایم به وجود آورد که پاسخهایش آنقدر که ریشه در فرهنگ ما دارد ربطی به میزان حب و بغض نویسنده و مخاطب نسبت به جنبش سبز و مراتب ارادتش به جمهوری اسلامی و حاکمان فعلیش ندارد.

ولی قبل از هرچیز شاید لازم باشد که بگویم من نه اسم «سعید ملک پور» را قبل از این مطلب شنیده بودم و نه از محتویات سایتهایی که نام برده شده اطلاع دقیقی دارم (جز یکی از وجود بقیه باخبر هم نبودم) و نه خبر دارم که چه سایتی چه رنگی دیگری چه چیزی در موردش نوشته. فرض کنید که این سؤالات را برای اقدامهای آینده خودم می‌پرسم:

سکس و خشونت

۱- به نظر شما راه اندازی و یا مدیریت سایتی که محتوای آن (عکس و فیلم و…) ناقض حریم شخصی کسی نباشد و همگی با اطلاع و رضایت و حتی خواست صاحبانش منتشر شوند و این محتوا هیچ ربطی هم به کودکان و نابالغان نداشته باشد جرم محسوب می‌شود؟

۲- اگر پاسختان به سؤال بالا مثبت باشد آیا این جرم از نظر شما چیز جز عقیده‌ای است که برای جامعه مضر می‌دانید؟ یا علاقه مردم به تایپ آدرسی مشخص و دیدن محتوای مورد نظرشان با اختیار چیزی است از جنس کشته شدنشان توسط اقدامات تروریستی؟

۲- اگر انجام «کاری» (مثلا تردد در امکان عمومی بدون حجاب) در کشوری جرم محسوب شود و در کشور دیگری آزاد باشد کسی که در کشور اول به دنیا آمده حق ندارد آن «کار» را در کشور دوم انجام دهد؟

۳- به نظر شما جواب سؤال بالا و یا میزان مجازات مجرم بستگی به میزان توجه و علاقه مردم کشور اول دارد؟ مثلا اگر هنرپیشه معروف ایرانی در خارج از کشور بی‌حجاب دیده شود مجرم است ولی یک شهروند معمولی حق انجام آن کار را دارد؟

۴- اگر فعالیتی اینترنتی در همه کشورها جرم محسوب شود (مثلا خرید و فروش کودکان از طریق اینترنت) مسؤل رسیدگی به آن جرم به ملیت مجرم ربط دارد یا کشوری که در آن جرم انجام شده است؟

۵- به نظر شما زبانها متولی جغرافیایی دارند؟ اگر سایت مجرمی به زبان فارسی منتشر شود کدام یک از دولتهای ایران یا افغانستان یا تاجیکستان حق دستگیری و محاکمه صاحب سایت را دارند که جرمش را در کشور دیگری انجام داده است؟ اگر صاحب سایت ملیت متفاوتی داشت چطور؟ یا اگر ایرانی بود و به زبانی غیر از فارسی اقدام به جرم می‌کرد؟

چیزواره

یک سؤال هم در مورد قسمتی از مطلب آقای شیرازی:

«و فکر میکنم با من موافق بودید که اگر قرار بود در یک روند قانونی احضاریه برای این فرد ارسال شود نه او و نه هیچ کس دیگری از همکاران وی بازداشت نمی شدند!»

۷- آیا شما با کار غیرقانونی موافقید؟ مخصوصا که از مسؤلان امنیت کشور سربزند؟

من البته دستگیری مجرمان را غیرقانونی نمی‌دانم و فکر می‌کنم قانوگذاران همه کشورها این فکر به ذهنشون خطور کرده که مجرمان بسیاری ممکن است با احضاریه مراجعه نکنند. مخصوصا که با خروج از یک محدوده جغرافیایی خاص دیگر مجرم هم محسوب نشوند و زندگیشان نجات پیدا کند. برای همین چیزی به اسم «حکم جلب» اختراع شده که با صدور آن دستگیری قانونی محسوب شود و هیچ شهروندی اینطور علنی به روندغیرقانونی افتخار نکند!

به خصوص در کشورهایی با ساختار شبه دیکتاتوری قوانین انقدر گنگ و کلی (مثل مرامنامه ثبت وبلاگ در بلاگفا) هستند که دست مفسران و مجریان و مجریان مفسر و مفسران مجری را برای هرکار قانونی باز می‌گذارد! فرقش این است که انسانها با اختیار خودشان در بلاگفا ثبت‌نام می‌کنند ولی با اختیار خودشان در زمان حکومتی خاص در محدوده‌ای خاص به دنیا نمی‌آیند که حتی بیرون از آن محدوده احساس امنیت نکنند!

7 thoughts on “جرم جغرافیایی

  1. مطلبی کاملا متین و منطقی بود. تعاریف جرم و جنایت در سیستمهای دیکتاتوری کاملا متفاوت بوده و بر اساس سلایق و باورهای یک تفکر خاص تعریف می شوند.

  2. ینی فکر می کنی علیرضا شیرازی انقدر سلول خاکستری توی مغزش هست که همین چند پاراگراف رو هم بتونه درک کنه؟ کسی که ذاتاً مزدور باشه ساده ترین منطق ها رو هم نمی پذیره

  3. Salam, rastesh 5ta az matalebeto khundam ashkam darumad.. Yade 22om oftadam, yade azizai ke raftan..
    Barat arezuye movafaqiat mikonam, omidvaram bezudi betunim hamdigaro to vatan bebinim.
    Menbabe in matn ham fekr nemikonam beshe in jamato ba 4ta soale por vazeh amma qeyre mostaqim hedayat kard.. Ina az bala tatilan, ma ham ke taqriban roshanim,haddeaqal dar in mored, montazere poste badit hastam.