جقتصاد ، جهاد اقتصادی

روز گذشته یکی از کاربران گوگل ریدر خبر از قیمت بالای گوجه سبز در تهران داد. پس از به اشتراک‌گذاری آن خبر کامنتهای دیگری آمد که قیمتش را در نقاط مختلف تهران از کیلویی ۱۲ هزار تومان تا کیلویی ۱۸ هزارتومان متغیر نشان می‌داد. حکایت مشابهی را چند روز پیش در مورد کمیاب شدن کره و قیمت بالای آن داشتیم.

اینها برای منی که با احتساب امروز فقط ۶۳۰ روز است که ایران نیستم بسیار باورنکردنی بود و تشکر کردم از کسانی که احساس کردند ذکر همچین نکاتی ممکن است برای بقیه جالب باشد تا با جزئیات بیشتری بدانند چه بر مردم می‌گذرد. بعد هم اضافه کردم چه خوب است که بقیه هم با هش‌تگ #Jaqtesad همین کار را در توییتر انجام بدهند که مخفف «جهاد اقتصادی» است و به کمک آن قیمتهای عجیب ولی واقعی را دسته‌بندی کنند.

یکی از سربازان ارشد جنگ نرم زیر آن توییت نوشت که:

«فردا دوربین ببرم / از برچسب قیمت ها عکس بگیرم / این توئیت نشانه این است که قرار است موج بعدی جنگ روانی با انتشار اخبار اقتصادی از قیمت ها ادامه یابد»

پاسخ من را هم زیر همان لینک می‌بینید که نوشته بودم:

کلا با نفس خبر رسانیش مشکل داری که نباید کسی باخبر بشه یا مشکلت اینه که یک وقت دروغ نباشن که میگی جنگ روانی؟ این دومی برای من بیشتر از تو اهمیت داره. اخبار اقتصادی اگر خوب نیست برو یقه هرکسی که مسببش می‌دونی رو بگیر. «انتشار» اخبار که دیگه فقط از نظر دیکتاتورها جرمه که تلاش می‌کنند سانسورش کنند. جنگ روانی رو اونهایی می‌کنند که برمی‌دارن تگهایی که برای مصرف مشخصی کاربرد پیدا می‌کنند رو می‌گذارند روی مطالب مسخره بازیشون که منحرفش کنند. مثل دزدی مخاطبی که سایت پیوندها می‌کنه.

راهش همینه که میگی. دوربین ببر عکست رو بگیر من قول می‌دم خودم توییت کنم بزنم تو دهن هرکسی که دروغ میگه ولی نمیشه که جلوی بقیه رو گرفت که چیزی نگن! همونجور که ممکنه بقیه دروغ بگن و یا عکس دروغی بسازن شما هم می‌تونی. از اینجا به بعدش رو دیگه مخاطب خودش از روی جامعه‌ای که داره توش زندگی می‌کنه و سابقه ذهنی که از آدمها داره قضاوت می‌کنه. همین قضاوتهایی که باعث میشه فرقی بین شما و بقیه دوستانتون باشه! خب اگر این قیمتها دروغ باشه چه حاصلی داره جز اینکه گوینده بی‌اعتبار میشه نزد مردم؟ حالا شما برو میدون تره‌بار عکس بگیر یکی هم شاید بره تجریش بگیره ولی مردم که دیگه خودشون دارن می‌بینند قیمتها رو!

عکسهای واقعی هنوز نرسیده‌اند ولی به جایش خبری جعلی از همین گفتگوی کوتاه راه دیدم که از روی تجربه‌های قبلی حدس می‌زنم تا ساعاتی دیگر در هزاران وبلاگ و وب‌سایت قارچی جنگ نرم دیگر کپی شود. (آپدیت: خبر مربوطه پس از انتشار این پست حذف شد. البته از روی صفحه ذخیر شده در گوگل قابل مشاهده است ولی چون همچین شیطنتهایی سابقه داشته از متن خبر اسکرین شاتی گرفته بودم که در زیر می‌بینید. روی وب‌سایتهای دیگر هم البته هنوز در دسترس است.)

تریبون مستضعفین

کسانی که تلاش می‌کنند مانع گردش اخبار و جریان آزاد اطلاع رسانی شوند با پول مستضعفین سایت به اسمشان راه‌اندازی می‌کنند ولی خیلی راحت سبز خبر را قرمز می‌کنند تا در برابر دروغ شاخدار گوجه فرنگی ۱۲ هزارتومنی که به جای گوجه سبز به مخالفان نسبت داده‌اند توانایی جهاد برای مخاطب پیدا کنند!

با این دروغگویی‌ها انتظار هم دارند که مردم باور کنند سبزهای صندوقهای رأی قرمز نشده، سبزهای خیابانها را قرمز نکردند…

وحید داستان اگر با اسم آخرش قابل شناسایی است مریم ماجرا اما معلوم نیست چه کسی است که هم سبزاندیش نامیده شده هم انقدر احمق که چنین جملات متناقضی را گفته باشد. به کسی هم که عبارت «جنگ روانی» را به کار برده مشخصات دیگر اگر بیاید نمی‌آید که اسمش «مریم» باشد. از همه جالب‌تر اما اینجاست که پخش خبر قیمتها در شبکه‌های اجتماعی که «جنگ روانی» نامیده شده به صورتی دیگر ایده جالبی اعلام شده که به ذهن آن کاربر ولایی رسیده:

«شاید این ایده بد نباشد که مردم ایران در هر کجای کشور که باشند، با عکس گرفتن از برچسب قیمت‌ها، در برابر اطلاع‌رسانی دروغ خارج‌نشینان، مقابله کنند. این ایده را یکی از کاربران فضای مجازی داد.»

ما هم قصد دیگری جز همین اطلاع رسانی را نداشتیم و چه بهتر که مصور هم باشد ولی حتی برای برچسبی که از «جهاد اقتصادی» ساختیم هم کپی‌رایتی قائل شده بودیم. (لابد چون موقع تولد «یاعلی» نگفتیم از ما حسابی نمی‌برند)

این البته اولین بار نیست که سعی در تخریب فعالان وب فارسی در عرصه خبررسانی را دارند. قبلا هم مطالب دیگری منتشر شده بود از جمله مقاله‌ای که الف کار کرده بود و سعی داشت در آن با استفاده از لغت مافیا بین کاربران وب دو دستگی ایجاد کند. آن مطلب هنوز بعد از چند ماه در حال کپی شدن در وب‌سایتهای جدید است. وب‌سایتهایی که خیلی از آنها برای دزدیدن مخاطب از موتورهای جستجو پر از برچسبهایی مثل جوک و اس ام اس و عکس بازیگران و…. هستند.

خیلی اتفاقی از صبح امروز همزمان با انتشار این مطلب جدید هم شاهد موج تازه‌ای از حملات گودری در کامنتها هستیم. کاربرانی جدید با رویه‌ای  آشنا و درجه‌بندیهای متفاوت از خشونت و عطوفت کلامی که در حمایت از سیاستهای مقدس نظام آسمانی بعضی‌هایشان پاچه می‌گیرند و بعضی دیگر خود را به کوچه علی چپ می‌زنند.

اینکه چرا اعلام قیمتها توسط خود مردمی که در طول روز با آن سروکار دارند «جنگ روانی» نامیده می‌شود معلوم نیست ولی سربازان جنگ نرم اگر انقدر شم جنگ‌بینی و اشتیاق جنگ‌طلبی دارند بد نیست یقه کسی را بگیرند که سال را «جهاد اقتصادی» نامید و با این کار توی دل مردم را خالی کرد اگرنه ما که جز اخبار خود همین مردم «نقل» نکردیم.

#جقتصاد #Jaqtesad

یک دیدگاه برای “جقتصاد ، جهاد اقتصادی